ŠITÍ s jehlou - začátečník

06.01.2019

Takovým začátečníkem může být dítě - cca dvaceti měsíční batole - a pokud mu dáme dostatek příležitosti a vhodně nachystaný materiál může z něj být brzy zdatný vyšívač různorodých linek, tvarů a obrazců a zároveň si zakládá na kvalitní psycho-senzo-motorické dovednosti :)

Jak na to?

Jak už to v montessori systému bývá - pozorujeme dítě a chystáme prostředí...tedy pokud vidíme, že dítě již prošlo fází navlékání (korále - na chlupatý drát, na tkaničku, velké korále, malé korálky...), provlékání (např. dřevěný hranol s otvory + tkanička s dřevěným kolíkem) dostatečně se těchto aktivit nabažilo a již jsou pro něj na ústupu...to je ta pravá chvíle pro jehlu a nit :)

Jak nachystat pomůcku :


Tácek pro první šití by měl obsahovat následující

JEHLU - v jehelníčku, krabičce, pytlíčku...nebo jinak chráněnou, jehla je tupá čalounická

NIT - já mám namotané a předpřipravené bavlnky v malé skleničce s víčkem, kde jsem vývrtkou udělala otvor a tím vedu bavlnku ven

NŮŽKY v ochranném obalu

KARTIČKY na vyšívání z tvrdého papíru velikosti cca 10x10 cm, v kartičkách jsou předpřipraveny otvory na prošívání. V první fázi jsou otvory vedeny po diagonále, když dítě zvládá můžeme připravit kruh, čtverec a další obrazce. Kartičky mohou být ve více barvách a dítě si samo vybírá jakou barvu zvolí (to platí i u bavlnky).

Dítě pozveme k aktivitě, představíme - pojmenujeme všechny věci na tácku se kterými bude pracovat, necháme ho vybrat barvu kartičky nebo bavlnky (podle toho jak máme pomůcku nachystanou) a před dítětem navlékáme nit na jehlu - prostrčíme pomalu ouškem a necháme pak dítě ať nit táhne dál, poté ustřihne. Dospělý dotáhne na dvojitou a udělá uzlík.

Začínáme šít - jehlu vsuneme do nejbližší dírky, otočíme kartičku a ukážeme dítěti kde se jehla "vynořila" - na druhé straně! (děti mají tento "zázrak" - průnik plochou moc rády a je to pro ně téměř AHA efekt)...vytáhneme jehlu, samy nebo s pomocí dítěte (dle situace) a pokračujeme další dírkou...pomalu v analyzovaném pohybu a s případným zapojením  dítěte dokončíme ukázku.

Pokud je zrovna dítě v senzitivní fázi pro šití, je schopné pokračovat a vyšít všechny vámi nachystané kartičky :) tedy naplňujeme potřebu a chystáme další...

Šití přináší průpravu jemné motoriky, prostorovou představivost (průnik plochou, nacházení další dírky v řadě), zapojení smyslů, soustředění, kontrolu pohybu....a radost, že to dokáže! :)




Iva Švambergová - DOBRÉ Hnízdo - Montessori průvodce Zlín
iva.svambergova@dobra-montessori.cz
Děkuji za Vaši pozornost, za Vaši úctu k autorskému právu - sdílejte zde publikovaný materiál dál, prosím, s odkazem na zdroj. Děkuji pěkně :) Všechna práva vyhrazena 2018-2025
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!